Credits

2016 St Kilda Film Festival Team

 

Festival Director

Paul Harris

Festival Producer

Adele Denison

Festival Administrator

Jake Brown

   

Program Development

 

Community Program

Reilly Case

Youth Programs & Filmmaker Development

Amber Harris

International Program

Jake Brown

Indigenous Program

Fred Gesha

Indigenous Program Support

Ben McKeown

   

Marketing & Sponsorship

 

Marketing & Sponsorship Manager

Meagan Scott

Sponsorship Coordinator

Lauren Goethals

Marketing Coordinator

Stephanie Inglis

Publicity

iD Collective

Graphic Design

Sweet Creative

Website Creation

GPY&R

   

Production & Technical Management

 

Production Manager

David Farmer

Video Production

Dan Aulich, Mediatec

Production Coordinator

Ray Letch

Audio Consultants

Doron Kipen, Music and Effects

   

Risk Management

Frank Martinuzzo, Public Safety Australia

 

Ade Barnard & Matt Dufty, Monitor City

Event Coordination

 

Ticketing & VIP Manager

Rowena Taylor

Vending & Venue Manager

Angela De Mel

Front of House Manager

Magy Lamvohee

   

Festival Juries

 

Top 100 Short Film Jury

Paul Goldman

 

Annie Maver
Victoria Thaine

SoundKILDA Jury

Peter Bain-Hogg

 

James Hewison
Katie Milwright

Trailer

 

Director

Patrick Hughes

Exectuive Producer

Corey Esse

Producer

Camilla Denhert

Production Manager

AnnaTara Clark-Sneddon

Director Of Photography

Ari Wegner

1st Assistant Director

Cameron Watt

2nd Assistant Niamh Peren

Niamh Peren
 
 

City of Port Phillip

 

Mayor

Cr Bernadene Voss

Deputy Mayor

Cr Serge Thomann

Councillors

Cr Andrew Bond

  Cr Anita Horvath
Cr Vanessa Huxley
Cr Amanda Stevens
Cr Jane Touzeau
Chief Executive Officer Tracey Slatter

General Manager Community Development

Carol Jeffs

Interim Manager, Vibrant & Creative City

Vanessa Schernickau

 

 

The Festival acknowledges the support and cooperation of all City of Port Phillip service teams and departments.

 

St Kilda Film Festival thanks:

All at Mediatec; Michelle O’Donnell and everyone at APRA AMCOS; Doron Kipen and the team at Music & Effects; Adam Whitbread; Julian Vincent Costanzo; Shaun Miller; Kathleen McInnis; Youth Judge Guy Franklin; Helen du Toit and Lili Rodriguez from Palm Springs International ShortFest; Jonathan Marlow from Fandor; and the National Film and Sound Archive of Australia. An enormous thank you to all those who have shared their time and expertise on the forums and panels that make up our filmmaker development series. Thanks also from the bottom of our hearts to all of the St Kilda Film Festival volunteers for your time, dedication and enthusiasm, we couldn’t do it without you.